UT Mk1 na lawecie

pozostałe tematy nie związane z istniejącymi działami.

Moderatorzy: KYS, ZibiUT

Awatar użytkownika
mouk80
Zaawansowany użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: czw kwie 12, 2007 3:57 pm
Miejscowość: Kraków
Auto: Uno 1.4T

UT Mk1 na lawecie

Post autor: mouk80 »

Czy mając prawo jazdy kat B. mogę holować na lawecie UT mk1 Fiatem Punto Evo, (Evo waży 1100kg) i może holować wg dokumentów maksymalnie 1000kg? Czy będzie już potrzebne prawko kat. E?
Fiat Uno 1.4 TURBO i.e. nareszcie śmiga:))
Awatar użytkownika
KYS
' TDI '
Posty: 310
Rejestracja: czw gru 02, 2004 3:50 pm
Miejscowość: Warszawa / Julianów
Auto: Inne
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: UT Mk1 na lawecie

Post autor: KYS »

mouk80 pisze:Czy mając prawo jazdy kat B. mogę holować na lawecie UT mk1 Fiatem Punto Evo, (Evo waży 1100kg) i może holować wg dokumentów maksymalnie 1000kg? Czy będzie już potrzebne prawko kat. E?
Przepisy mówią, że z kategorią B możesz poruszać się "pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,".
Awatar użytkownika
partyzantpl
Zaawansowany użytkownik
Posty: 445
Rejestracja: pn gru 14, 2009 9:36 pm
Miejscowość: Opole
Auto: Uno 1.3T

Re: UT Mk1 na lawecie

Post autor: partyzantpl »

47062250cc0c6.l.jpg
simon1989
Spamer :P
Posty: 604
Rejestracja: sob maja 23, 2009 1:54 am
Auto: Uno 1.3T
Lokalizacja: Puławy

Re: UT Mk1 na lawecie

Post autor: simon1989 »

Żeby móc przewieść auto na lawecie nad kat. B musisz mieć tą lekka mała lawete gdzie wchodza małe auta i punto by weszło (są takie małe jedno-osiówki).
Inaczej sie nie da, bo nie znajdziesz takiego o takim DMCauta, ktore w dowodzie bedzie miało wpisana takie DMCprzyczepy nawet przyczepy z hamulcem ze suma DMCauta+DMCprzyczepy=<3500kg.
Przy czym ta zasada to bzdura.
Kiedyś mnie zatrzymano jechałem Skoda Octavia kombi(DMCprzyczepy z hamulcem 1300kg) i ciagnalem lawete z hamulcem najazdowym normalnego rozmiaru na jedno auto DMCprzyczepy 2000kg na pusto. Powód zatrzymania oczywisty, tak lekkie auto jak Octavia nie bedzie miała w dowodzie DMCprzyczepy z hamulcem minimum 2000kg. Kłóciłem sie z nimi, ze ta zasada to bzdura, to na pusto ta laweta wazy 500kg wiec niby sie miesci w tym co jest w dowodzie auta, ale ustawodawca polega na tym co jest wpisane a nie na stanie faktycznym!
Dodatkowo nie miałem B+E, wiec 300zl poszlo. No pozniej to juz dalem za wygrana i poszedlem na kurs B+E.
Awatar użytkownika
mouk80
Zaawansowany użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: czw kwie 12, 2007 3:57 pm
Miejscowość: Kraków
Auto: Uno 1.4T

Re: UT Mk1 na lawecie

Post autor: mouk80 »

A czy są w ogóle takie lawety które mają dmc na poziomie 750kg, na które wejdzie ut? Ja w ofertach wypożyczalni nie znalazłem. Były takie małe na quada z dmc 750, ale jak sprawdzałem wymiary tej lawety to uno raczej tam nie wejdzie.
Fiat Uno 1.4 TURBO i.e. nareszcie śmiga:))
megazord
Aktywny użytkownik
Posty: 223
Rejestracja: sob lip 17, 2010 2:07 am
Miejscowość: slask
Auto: Inne

Re: UT Mk1 na lawecie

Post autor: megazord »

Ciężko będzie. Jedyne lawety jakie widziałem z odpowiednim DMC aby legalnie jechać na prawku B to te na quady i motocykle. Swoją drogą nie odważyłbym się wieźć UT takim małym autem jak punto evo.
Awatar użytkownika
mouk80
Zaawansowany użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: czw kwie 12, 2007 3:57 pm
Miejscowość: Kraków
Auto: Uno 1.4T

Re: UT Mk1 na lawecie

Post autor: mouk80 »

Evo niby może ciągnąć do 1000kg, więc myślę, że dałoby radę.

megazord pisze:Ciężko będzie. Jedyne lawety jakie widziałem z odpowiednim DMC aby legalnie jechać na prawku B to te na quady i motocykle. Swoją drogą nie odważyłbym się wieźć UT takim małym autem jak punto evo.
Fiat Uno 1.4 TURBO i.e. nareszcie śmiga:))
megazord
Aktywny użytkownik
Posty: 223
Rejestracja: sob lip 17, 2010 2:07 am
Miejscowość: slask
Auto: Inne

Re: UT Mk1 na lawecie

Post autor: megazord »

Niby może ale osobiście nie odważyłbym się. Kluczem jest znaleźć lawetę o odpowiednim DMC a tak jak pisałem, może to być niemożliwe niestety.
ODPOWIEDZ