coś łupnęło

pozostałe tematy nie związane z istniejącymi działami.

Moderatorzy: KYS, ZibiUT

marcin77
Spamer :P
Posty: 553
Rejestracja: czw lut 17, 2005 9:48 pm
Auto: Uno 1.3T
Lokalizacja: Białystok

coś łupnęło

Post autor: marcin77 »

podczas jazdy coś stuknęło w silniku i było słychać jak odbija się blisko podwozia koło prawego koła i poleciało podłogą, po zatrzymaniu obejrzałem i nic jakoś nie brakuje, ale jest problem że coś dzwoni (dźwięk jakby metalowa kulka latała luzem w puszcze metalowej), początkowo myślałem że to coś z wydechem bo taki dźwięk, ale po otwarciu maski silnika głos ewidentnie dochodzi z okolic pompy wody i alternatora (luzów paska i na kołach nie widać bicia ani braku jakichkolwiek części), ładowanie altka jest, co mogło "uciec" :?: ,
ps. nie widać gołym okiem aby coś ocierało, coś w środku osprzętu musi latać :?:
lancia dedra 2.0t
ziuzio
Spamer :P
Posty: 1342
Rejestracja: wt gru 07, 2004 9:20 pm
Miejscowość: krakooff
Auto: Uno 1.4T
Lokalizacja: krakooff

Post autor: ziuzio »

Miałem podobnie gdy spadła mi zatyczka od zbiorniczka płynu spryskiwacza-kawałek gdzieś został w obudowie alternatora i potem dzwonił:).
Możliwe też, że rozkręcił się alternator i śruby mocujące zahaczają o wirnik alternatora.
Najlepiej zdejmij pasek i zobacz czy odgłosy ucichną, jeśli tak to pokręć kołem alternatora, a potem kołem pompy i wtedy bedziesz mógł stwierdzić co jest przyczyną hałasu.
marcin77
Spamer :P
Posty: 553
Rejestracja: czw lut 17, 2005 9:48 pm
Auto: Uno 1.3T
Lokalizacja: Białystok

Post autor: marcin77 »

dojście od góry , czy od dołu atakować :?: (raczej marny dostęp bez kanału), aby zdjąć pasek trzeba odkręcić mocowanie alternatora :?: (jakie klucze będą potrzebne to moze sam pomęcze)
lancia dedra 2.0t
Awatar użytkownika
ZibiUT
"FireStarter"
Posty: 2098
Rejestracja: czw gru 02, 2004 3:49 pm
Miejscowość: Kampinos
Auto: Uno 1.3T
Kontakt:

Post autor: ZibiUT »

O ile dobrze pamietam to albo 17 albo 19 od góry odkręcić i pasek powinien się poluźnić.
http://www.zibisoft.pl - Hamownia podwoziowa - Ożarów Mazowiecki
ziuzio
Spamer :P
Posty: 1342
Rejestracja: wt gru 07, 2004 9:20 pm
Miejscowość: krakooff
Auto: Uno 1.4T
Lokalizacja: krakooff

Post autor: ziuzio »

Dokładnie 17mm, popuść tę śrubkę od góry i szarpnij za alternator w stronę silnika-pasek zrzucisz ręką zaczynając od koła pasowego na wale:). Dojście od góry, tuż obok kolektora ssącego, troszkę za pompą wody, pośród gąszczu przewodów wodno-elektrycznych. Na dole altka też jest śruba na 17, ale nie trzeba jej popuszczać żeby zrzucić/naciągnąć pasek.
Lui
Spamer :P
Posty: 1445
Rejestracja: pn maja 09, 2005 1:46 pm
Auto: Uno 1.3T
Lokalizacja: opole
Kontakt:

Post autor: Lui »

mi kiedy wypadła półoś (i auto się momentalnie wkręciło do odcięcia) pokrzywiło ten wirnik na alternatorze i walił o obudowę..... wziąłem kawał rury i odgiąłem w drugą stronę jak trzeba :P :wink:
Fiat Grande Uno
www.uno-racing.prv.pl
marcin77
Spamer :P
Posty: 553
Rejestracja: czw lut 17, 2005 9:48 pm
Auto: Uno 1.3T
Lokalizacja: Białystok

rozwiązanie

Post autor: marcin77 »

dziś rano popatrzyłem i brakuje śruby nr 12 z rysunku , już zakupiłem (12.5cm długość, czy ma wyjść na wylot ??) i zastanawiam się jak zamocować , próbować na siłę (średnio chce wejść), czy trzeba podważyć altek (może trochę opadł) i lepiej wejdzie, sorry za głupie pytania ale średnio znam się :lol:
Obrazek

swoją drogą to tylko cieszyć się że śruba nic nie rozwaliła po drodze w silniku :lol:
lancia dedra 2.0t
ziuzio
Spamer :P
Posty: 1342
Rejestracja: wt gru 07, 2004 9:20 pm
Miejscowość: krakooff
Auto: Uno 1.4T
Lokalizacja: krakooff

Post autor: ziuzio »

Musisz zgrać dziury w altku oraz podporze półosi-na pewno to opadło, ponieważ pasek zawsze "pręży" ten system:).
Z drugiej strony należy się nakrętka.
marcin77
Spamer :P
Posty: 553
Rejestracja: czw lut 17, 2005 9:48 pm
Auto: Uno 1.3T
Lokalizacja: Białystok

Post autor: marcin77 »

tak myślałem że coś obsunęło się, nakrętka oczywiście jest :D , dziękować :P
naprawione, koszt 5zł materiały i młotek + klucze :)
lancia dedra 2.0t
ODPOWIEDZ