czujnik temperatury silnika

układ elektryczny, układ wtryskowy i zapłonowy, SMT6, ECUMASTER, itp.

Moderatorzy: KYS, ZibiUT

marcin77
Spamer :P
Posty: 553
Rejestracja: czw lut 17, 2005 9:48 pm
Auto: Uno 1.3T
Lokalizacja: Białystok

czujnik temperatury silnika

Post autor: marcin77 »

zmieniłem czujnik(termowyłącznik) na 2 biegowy (montaż 10minut - jak dla mnie rekord -zdjęcie stożka,dmuchawy wtrysku), i zonk
wszystko założone a wentylator chłodnicy włącza się wg. wskazań zegara przy 120 stopniach, druga sprawa jest to dwubiegowy(dwustopniowy) czujnik,
zakładam że wentylator jest 1 biegowy :?: , i wskazania zegara są błędne,
dobrze myślę :?:
lancia dedra 2.0t
Awatar użytkownika
KYS
' TDI '
Posty: 310
Rejestracja: czw gru 02, 2004 3:50 pm
Miejscowość: Warszawa / Julianów
Auto: Inne
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: czujnik temperatury silnika

Post autor: KYS »

marcin77 pisze:wszystko założone a wentylator chłodnicy włącza się wg. wskazań zegara przy 120 stopniach, druga sprawa jest to dwubiegowy(dwustopniowy) czujnik,
zakładam że wentylator jest 1 biegowy :?: , i wskazania zegara są błędne, dobrze myślę :?:

a czujnik temperatury płynu chłodzącego sprawny?
sprawdź czy poprawnie "załącza" 1 i 2 obwód...
marcin77
Spamer :P
Posty: 553
Rejestracja: czw lut 17, 2005 9:48 pm
Auto: Uno 1.3T
Lokalizacja: Białystok

Post autor: marcin77 »

a to nie jest to co wstawiłem :?: ,
Obrazek

czy o coś innego biega ??
lancia dedra 2.0t
Awatar użytkownika
KYS
' TDI '
Posty: 310
Rejestracja: czw gru 02, 2004 3:50 pm
Miejscowość: Warszawa / Julianów
Auto: Inne
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: KYS »

marcin77 pisze:a to nie jest to co wstawiłem :?: ,
Obrazek

piękny, dwuobwodowy, temperaturowy włącznik wiatraka chłodnicy :wink:
ziuzio
Spamer :P
Posty: 1342
Rejestracja: wt gru 07, 2004 9:20 pm
Miejscowość: krakooff
Auto: Uno 1.4T
Lokalizacja: krakooff

Post autor: ziuzio »

Wentylator jest jednobiegowy, ale niedaleko termowyłącznika wentylatora, w tej plastikowej obudowie w lewym dolnym rogu(czyli tam gdzie gorszy dostęp, pod przepływką jakby) jest rezystor(kawałek pozwijanego drutu :D ) i on jakby tworzy pierwszy bieg(czyli wolniejszy bo rezystor redukuje z 12V na 10V ) a drugi bieg, szybszy, jest "bezpośredni". I jeżeli masz zepsuty ten rezystor(najczęściej oberwane styki) to wtedy tak późno załącza się drugi bieg(na głowicy jest już 120* a z racji tego że chłodnica dość duża na termowyłączniku jest dopiero 90*).
marcin77
Spamer :P
Posty: 553
Rejestracja: czw lut 17, 2005 9:48 pm
Auto: Uno 1.3T
Lokalizacja: Białystok

Post autor: marcin77 »

ziuzio pisze:Wentylator jest jednobiegowy, ale niedaleko termowyłącznika wentylatora, w tej plastikowej obudowie w lewym dolnym rogu(czyli tam gdzie gorszy dostęp, pod przepływką jakby) jest rezystor(kawałek pozwijanego drutu :D ) i on jakby tworzy pierwszy bieg(czyli wolniejszy bo rezystor redukuje z 12V na 10V ) a drugi bieg, szybszy, jest "bezpośredni". I jeżeli masz zepsuty ten rezystor(najczęściej oberwane styki) to wtedy tak późno załącza się drugi bieg(na głowicy jest już 120* a z racji tego że chłodnica dość duża na termowyłączniku jest dopiero 90*).


właśnie ciężko tam dostać się, ten rezystor jest obok tego wtyku pojedyńczego :?: (pojedyńczy kabelek od czujnika temp.), ten rezystr jest do kupienia czy samoróbka ;), co do temp. włączenie wentl. rozumiem że za późno włącza się :?:
gdzie taki rezystor można kupić :?:
lancia dedra 2.0t
marcin77
Spamer :P
Posty: 553
Rejestracja: czw lut 17, 2005 9:48 pm
Auto: Uno 1.3T
Lokalizacja: Białystok

Post autor: marcin77 »

ok, dogrzebałem się do rezystora
Obrazek
Obrazek

teraz pytanie, u mnie podłączony jest jeden kabelek od termowłącznika w ten wtyk wystający (zaznaczony kółkiem)

Obrazek

ale są (albo były) 2 połamane wtyki A i B, i znalazłem jeden kabelek z połamaną wsówką (więc chyba 1 wtyk będzie), próbowałem kabele z połamaną wsówką połączyć z rezystorkiem (podłączając do spiralki z 1a potem 2 strony), nie dało rezultatu,
\jak zrobić aby działało :?: , czy można kupić oddzielnie taki komplecik (jak na foto)[/img]
lancia dedra 2.0t
ziuzio
Spamer :P
Posty: 1342
Rejestracja: wt gru 07, 2004 9:20 pm
Miejscowość: krakooff
Auto: Uno 1.4T
Lokalizacja: krakooff

Post autor: ziuzio »

Zgadza się, powinny być dwie takie wsuwki na rezystorze :) . Albo kup cały taki badziew, albo po prostu połącz bezpośrednio kabelki dochodzące do tego rezystora :) .
marcin77
Spamer :P
Posty: 553
Rejestracja: czw lut 17, 2005 9:48 pm
Auto: Uno 1.3T
Lokalizacja: Białystok

Post autor: marcin77 »

czyli (jeśli mowa o 2 wtykach) połączyć na krótko z jedej i drugiej strony kabelki do spiralki (1 wtyk z 1 strony a 2 wtyk z drugiej strony),
jak sprawdzić czy wogóle on działa :?:
lancia dedra 2.0t
ziuzio
Spamer :P
Posty: 1342
Rejestracja: wt gru 07, 2004 9:20 pm
Miejscowość: krakooff
Auto: Uno 1.4T
Lokalizacja: krakooff

Post autor: ziuzio »

Tak, mowa o dwóch wtykach :) . Sprawdzić najlepiej podając na jeden styk bezpośrednio "-" (zamiast tego który przychodzi od termowyłącznika).
marcin77
Spamer :P
Posty: 553
Rejestracja: czw lut 17, 2005 9:48 pm
Auto: Uno 1.3T
Lokalizacja: Białystok

Post autor: marcin77 »

ok, dziś wieczorem dalej będe grzebał :D
lancia dedra 2.0t
marcin77
Spamer :P
Posty: 553
Rejestracja: czw lut 17, 2005 9:48 pm
Auto: Uno 1.3T
Lokalizacja: Białystok

Post autor: marcin77 »

rezystor padł, połączyłem oba przewody i włącza się na 2 biegu i zgodnie z wskazaniami na desce lekko po 90* :D , narazie satysfakcjonuje mnie :wink: , (wyjęcie obudowy wentylatora zajęło mi 1h, złożenie 10 minut),
przy okazji spitoliłem coś z tylną wycieraczką, przy włączeniu jej włącza się tylne ogrzewanie szyby , bezpieczniki wyglądają na całe) :?:
lancia dedra 2.0t
ODPOWIEDZ