Czujnik prędkości w skrzyni Punto 1.6

skrzynia, sprzęgło, itp.

Moderatorzy: KYS, ZibiUT

Awatar użytkownika
Junak
Obserwator
Posty: 12
Rejestracja: pt paź 23, 2009 1:01 pm
Miejscowość: Wa-wa/Olsztyn
Auto: Inne
Lokalizacja: Wa-wa/Olsztyn

Czujnik prędkości w skrzyni Punto 1.6

Post autor: Junak »

Witam!
Któryś z kolegów na forum zakładał do swojego Punto 1.6 zegary od PGT, gdyż podobno w 1.6 w skrzyni też jest elektroniczny czujnik prędkości a nie na linkę jak w mniejszych silnikach.
Punto 1.6 posiada skrzynię z rodziny C514 tak samo jak wersje 1.1/1.2, zatem taki czujnik od 1.6 powinno dać się zamontować także do skrzyni C514 w 1.2 16V?
I jeszcze jedno pytanie: z czego pobiera prędkość obrotową - z dużego koła zębatego mechanizmu różnicowego? Bo jeśli tak, to ilość zębów w skrzyni C514 w 1.6 i 1.2 16V jest ta sama.
Zatem gdyby podszedł czujnik z 1.6 do 1.2 16V to mógłbym założyć go razem z zegarami od PGT?
A może się mylę.
Proszę o pomoc kogoś, kto obczajony w temacie.

Pozdrawiam
megazord
Aktywny użytkownik
Posty: 223
Rejestracja: sob lip 17, 2010 2:07 am
Miejscowość: slask
Auto: Inne

Re: Czujnik prędkości w skrzyni Punto 1.6

Post autor: megazord »

Jesteś pewien że 1.6 ma skrzynię C514? Bo coś mi się wydaje że tylko fire takie skrzynie mają... Czujnik prędkości zapodaj od 1.1/1.2 z ABS i problem z głowy, podchodzi p&p. Będziesz miał zabawę z instalacją przy zegarach.
Swoją drogą to myślałem że sportingi już na impulsatorach były, a nie na linkach...
Awatar użytkownika
Junak
Obserwator
Posty: 12
Rejestracja: pt paź 23, 2009 1:01 pm
Miejscowość: Wa-wa/Olsztyn
Auto: Inne
Lokalizacja: Wa-wa/Olsztyn

Re: Czujnik prędkości w skrzyni Punto 1.6

Post autor: Junak »

Tak, w 1.6 są C514. Skrzynie z rodziny C510 występowały w Punto w 1.4T oraz w 1.7TD. Mam na kompie tabelę ze wszystkimi modelami/wersjami silnikowymi fiatów i ich skrzyniami.
Mówisz, że czujnik z wersji ABS? Ale przecież wersje z ABS też miały wskazanie prędkości pobierane z mechanizmu różnicowego o ile się nie mylę. A nie z czujników prędkości obrotowych kół. Chyba, że w wersjach z ABS czujnik w mechanizmie różnicowym był już elektroniczny?
Też mnie dziwi że Sporting ma linkę, a 1.6 już nie.
dzikidaniel
Aktywny użytkownik
Posty: 221
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 8:27 pm
Miejscowość: Stara Kiszewa

Re: Czujnik prędkości w skrzyni Punto 1.6

Post autor: dzikidaniel »

Junak pisze:Też mnie dziwi że Sporting ma linkę, a 1.6 już nie.

1.6 też ma linke...
megazord
Aktywny użytkownik
Posty: 223
Rejestracja: sob lip 17, 2010 2:07 am
Miejscowość: slask
Auto: Inne

Re: Czujnik prędkości w skrzyni Punto 1.6

Post autor: megazord »

Do tej pory z wszystkimi mk1 ABS z jakimi się spotkałem licznik był napędzany poprzez impulsator. Zresztą we wszystkich fiatowych skrzyniach impulsator/linka są zamienne czyli do danego typu skrzyni z impulsatorem można założyć linkę i odwrotnie. Szukaj od C514 czyli mk1/mk2/FL, SC, Panda itp.
Awatar użytkownika
Junak
Obserwator
Posty: 12
Rejestracja: pt paź 23, 2009 1:01 pm
Miejscowość: Wa-wa/Olsztyn
Auto: Inne
Lokalizacja: Wa-wa/Olsztyn

Re: Czujnik prędkości w skrzyni Punto 1.6

Post autor: Junak »

Dzięki za wskazówki.
A wiecie na jakiej zasadzie działa impulsator? Coś jak czujnik optyczny, czyli odczytuje ile obrotów (zębów) koła zębatego na jednostkę czasu? Bo w takim razie ważna byłaby ilość zębów koła, tak żeby nie było przekłamań we wskazywanej przez licznik prędkości.
Ciekawe czy impulsator z C510 pasowałby do C514
megazord
Aktywny użytkownik
Posty: 223
Rejestracja: sob lip 17, 2010 2:07 am
Miejscowość: slask
Auto: Inne

Re: Czujnik prędkości w skrzyni Punto 1.6

Post autor: megazord »

Trzpień wychodzący ze skrzyni się kręci tak jak linka, a w grzybku jest czujnik dający impulsy. Wszystkie dają takie same impulsy, a za ich prawidłowe przetworzenie odpowiedzialna jest elektronika w liczniku. Pisałem niedawno w innym temacie o tym, poszukaj sobie.
Awatar użytkownika
Junak
Obserwator
Posty: 12
Rejestracja: pt paź 23, 2009 1:01 pm
Miejscowość: Wa-wa/Olsztyn
Auto: Inne
Lokalizacja: Wa-wa/Olsztyn

Re: Czujnik prędkości w skrzyni Punto 1.6

Post autor: Junak »

Aha czyli wystarczy jakikolwiek impulsator do C514. Sorry za zaśmiecanie forum. Jeszcze tylko jedno pytanko. O jakiej zabawie mowa z instalacją przy liczniku?
Czy podłączenie wskaźników poziomu paliwa, temperatury i obrotomierza jest inne niż w przypadku standardowych zegarów od 1.2? Zanim się zabiorę za swapa, muszę mieć wszystko obmyślane, bo nie chcę żeby potem auto stało w garażu i czekało na pomysły/części
megazord
Aktywny użytkownik
Posty: 223
Rejestracja: sob lip 17, 2010 2:07 am
Miejscowość: slask
Auto: Inne

Re: Czujnik prędkości w skrzyni Punto 1.6

Post autor: megazord »

Nie mam rozpiski kabelków z wersji z impulsatorem i bez więc nie pomogę. Ewentualnie mogę sprawdzić jaki kolor gdzie jest we wtyczkach w 1.2 z impulsatorem (są 4 podpinane do licznika). Pamiętaj że zamiast linki trzeba podpiąć kabelki do licznika i mogą gdzieś być pozamieniane piny.
Awatar użytkownika
Junak
Obserwator
Posty: 12
Rejestracja: pt paź 23, 2009 1:01 pm
Miejscowość: Wa-wa/Olsztyn
Auto: Inne
Lokalizacja: Wa-wa/Olsztyn

Re: Czujnik prędkości w skrzyni Punto 1.6

Post autor: Junak »

Dzięki, każda najmniejsza informacja będzie dla mnie przydatna. W końcu jakoś poskładam sobie do kupy wszystko i będę mógł się podjąć swapa licznika z PGT.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ